فیلتراسیون

انواع فیلترهای هوا در دستگاه های تصفیه هوا و تهویه هوا

آلودگی هوا در سطح جهان با سرعت نگران کننده ای رو به رشد است. مهم نیست که کجا هستیم ، هوای اطراف ما دیگر کاملاً عاری از گرد و غبار و دود نیست. این ماده حاوی مواد شیمیایی مضر و میکروارگانیسم هایی است که می توانند ما را به طور جدی بیمار کنند.

با افزایش دلایل آلودگی هوا ، مردم مناطق شهری به طور فزاینده ای برای تأمین فضای زندگی خود به سمت دستگاه های تصفیه هوا و تهویه مطبوع روی می آورند. این وسایل، آلاینده های میکروسکوپی را از هوا خارج کرده و برای تنفس آن را ایمن تر می کنند. در این مقاله قصد داریم با فیلترهای مختلفی که در تصفیه و تهویه هوا استفاده می شود ، آشنا شویم. ما نحوه ساخت آنها و کاربردهای آنها را مطالعه خواهیم کرد. ما همچنین به مکانیسم های موجود در این فیلترها و چگونگی تصفیه هوا نگاه خواهیم کرد.

فیلتر هوا چیست؟

فیلتر هوا وسیله ای است که از مواد متخلخل یا فیبری ساخته شده و ذرات جامد ، مایع و گازی را در هوا معلق می کند. این ذرات می توانند زنده یا غیر زنده ، آلی یا معدنی باشند. آنها می توانند قطر کمتر از میکرون (میکرومتر) تا بیش از صد میکرون داشته باشند. فیلترهای هوا در دستگاه تصفیه هوا خانگی و اتومبیل استفاده می شود.

یک فیلتر هوا می تواند فعال یا غیرفعال باشد. یک فیلتر هوای فعال مستقیماً بر روی آلاینده های هوا عمل می کند و آنها را از بین می برد. یک فیلتر هوای منفعل با کمک پانل تصفیه آلاینده ها را به دام انداخته و مانع از آزاد شدن آنها در هوای اتاق می شود. بهترین دستگاه های تصفیه هوا در بازار از ترکیب روش های فعال و غیرفعال برای تصفیه هوا استفاده می کنند.

رتبه بندی MERV:

قبل از اینکه در مورد انواع مختلف فیلترهای هوا بحث کنیم ، ضروری است که کمی در مورد امتیاز MERV صحبت کنیم.این یک مقیاس اندازه گیری برای رتبه بندی ظرفیت ذرات فیلترهای هوا است. این طرح توسط انجمن مهندسان گرمایشی ، برودتی و تهویه مطبوع آمریکا (ASHRAE) طراحی و ساخته شد. امروزه تقریباً تمامی برنامه های کاربردی فیلترهای هوا از این مقیاس برای سنجش اثربخشی فیلترهای هوا استفاده می کنند. جدول زیر رتبه بندی MERV را برای اندازه ذرات مختلف نشان می دهد.

MERV rating

Minimum particle size (in micron)

Pollutants intercepted

Applications

1 to 4

> 10.0 micron

fabric fibers, dust, pollen, sand, spray paint dust

HVAC units

5 to 8

10.0–3.0 micron

spores, pet dander, dust mites, dust mite feces, aerosol mist

HVAC units

9 to 12

3.0–1.0 micron

vehicular smoke, lead dust, humidifier dust, particulate matter

HVAC units in hospitals and sensitive work places

13 to 16

1.0–0.3 micron

bacteria, particulate matter, most smoke, most paint pigments, cooking oil droplets

Operation Theatre, Intensive Care Unit

17 to 20

< 0.3 micron

smoke, bacteria, viruses, carbon dust

Electronics, pharma labs, cleanrooms, pathology research centers

انواع فیلترهای هوا:

فیلتر HEPA:

HEPA به معنای دستگیری ذرات با راندمان بالا (یا جذب کننده) است. این پیشرفته ترین نوع فیلتر هوا است که در تصفیه هوا مورد استفاده قرار می گیرد. این تنها فیلتر است که می تواند ذرات به اندازه 0.3 میکرون را از بین ببرد. از میزان فیلتراسیون بالایی برخوردار است. این ماده میتواند تا 99.97٪ آلرژن موجود در هوا را از یک منطقه محصور از بین ببرد.

کار اصلی فیلترهای HEPA کاهش آلودگی هوا است. PM 2.5 و PM 10 دو دسته ازمهمترین ذرات ماده هستند. نمونه هایی از این ذرات عبارتند از: دود وسایل نقلیه ، دود سیگار ، خاکستر سیگار، دوده ، باکتری ها ، ویروس ها ، گرده ها ، اسپورهای قارچی ، کنه های گرد و غبار ، مدفوع مگس، شوره سر حیوان خانگی ، گرد و غبار معلق ریز ، گرد و غبار سنگین ، گرد و غبار سیمان و دود روغن .

فیلتر HEPA چگونه کار می کند؟

فیلتر HEPA یک تشک از الیاف فایبرگلاس به صورت تصادفی است. هر فیبر دارای قطر 0.5 تا 2.0 میکرون است. فاصله بین دو فیبر مجاور از 0.3 میکرون بیشتر است. فیلتر، آلاینده های هوا را از طریق ترکیب سه روش جذب می کند: رهگیری ، مقاومت و انتشار. در رهگیری ، ذره وقتی در یک شعاع فیبر قرار می گیرد به یک فیبر می چسبد. در برخورد ، یک ذره بزرگ هنگامی که قادر به حرکت در مسیر منحنی جریان هوا در اطراف فیبر نیست ، در یک فیبر جاسازی می شود.

با افزایش شکاف بین فیبرها و سرعت هوا ، ضربه افزایش می یابد. در انتشار ، ذرات هنگام برخورد با مولکول های گاز در حصیر گرفتار می شوند. آلاینده هایی با قطر کمتر از 0.1 میکرون بیشتر از طریق انتشار از بین می روند. رهگیری و انعطاف پذیری آلاینده های بزرگتر را به ویژه آلاینده های بزرگتر از 0.4 میکرون از بین می برد. فیلتر HEPA باید هر شش ماه یک بار تعویض شود.

موارد استفاده از فیلتر HEPA:

فیلترهای HEPA عمدتاً در دستگاه های تصفیه هوا خانگی و صنعتی ، جاروبرقی و تهویه هوا استفاده می شوند. آنها در سیستم های تصفیه هوا هواپیما مورد استفاده قرار می گیرند تا از انتشار میکروب ها در هوای مجدد کابین جلوگیری شود. آنها همچنین در کاربردهای پزشکی برای مقابله با عفونت های باکتریایی و ویروسی استفاده می شوند. فیلترهای HEPA حساسیت و آسم ندارند. آنها به بررسی واکنشهای آلرژیک و حملات آسم کمک می کنند.

فیلتر کربن فعال:

کربن فعال کربنی است که به منظور افزایش سطح آن با جت های هوای گرم ، بخار یا دی اکسید کربن درمان شده و آن را متخلخل می کند. کربن فعال به این روش باعث می شود که ذرات گازی آلی و مایع موجود در هوا به دام بیندازند.کربن در حال حاضر به صورت طبیعی به صورت یک وب یا یک شارپ از اتم های کربن بهم متصل ایجاد می شود. هنگامی که جت های هوا و بخار از طریق آن عبور می کنند ، میلیون ها منافذ ریز بین اتم های کربن ایجاد می شوند و سطح فلز را به صورت تصاعدی افزایش می دهند.

کربن فعال چگونه کار می کند:

کربن فعال از طریق فرایندی که به عنوان جذب نامیده می شود ، اتم ها و مولکول های گازها و مایعات را جذب می کند. جذب یک پدیده سطحی است که باعث می شود ترکیبات گازی و مایع به طور تصادفی به سطح جامد بچسبند. در کربن فعال ، کربن جاذب است و ذراتی را جذب می کنند.

هنگامی که هوا از فیلتر کربن فعال شده عبور می کند ، ذرات آلی معلق در هوا به سطح اتم های کربن می چسبند و از جریان هوا جدا می شوند. این فرایند توسط سطح جاذب که مکان های اتصال فعال تری را برای چسبیدن جذب کننده فراهم می کند.

موارد استفاده از فیلتر کربن فعال:

کربن فعال بوی نامطبوع ، بوی پخت و پز و گازهای سمی را از بین می برد. مهمتر از همه ، VOC ها را حذف می کند. VOCs گروهی از مواد شیمیایی است که توسط محصولات خانگی مانند مواد تمیز کننده ، رنگ ، چسب ، کیسه های پلی اتیلن ، دئودورانت ها، پارچه های مصنوعی و مبلمان  آزاد می شود. نمونه هایی از VOC: فرمالدئید ، آمونیاک ، بنزن ، تولوئن ، زایلن و استون است.

فیلترهای کربن فعال در تصفیه کننده هوا ، سیستم های تهویه هوا ، سیستم های اگزوز آشپزخانه و جاروبرقی ها استفاده می شوند. آنها در کاربردهای داخلی و صنعتی در بخشهای وسیعی مانند لوازم مصرفی ، دارویی ، FMCG ، خودرو و کارخانه های شیمیایی مورد استفاده قرار می گیرند. فیلترهای کربن فعال برای افرادی که دارای حساسیت شیمیایی چندگانه (MCS) هستند توصیه می شود.

نور ماوراء بنفش (UV):

نور UV بخشی از طیف الکترومغناطیسی با طول موج 10 تا 400 نانومتراست. بین نور مرئی و اشعه X قرار دارد. کوتاه تر از نور مرئی است و از پرتوهای X طولانی تر است. نور UV داغ تر است و انرژی بیشتری نسبت به نور مرئی دارد. با چشم غیر مسلح دیده نمی شود اما بسیار قدرتمند است. این میکروارگانیسم های زنده مانند باکتری ها جهش زا است و به طور فعال آلرژن ها را از بین می برد.

چراغ UV چگونه کار می کند؟

دستگاه تصفیه هوا از نور UV معمولاً از یک لامپ نوری چسبناک یا یک لامپ UV ناشی از نور UV تشکیل شده است. با ورود هوا به داخل دستگاه تصفیه کننده ، نور ماوراء بنفش از لامپ بر روی باکتریها ، ویروس ها ، تک یاخته ها ، گرده ها و کپک های موجود در جریان هوا عمل می کند. این میکروب ها را به طور کامل می سوزاند ، یا ترکیب ژنتیکی ارگانیسم ها را تغییر می دهد و آنها را از تولید مثل ناتوان می کند. با تغییر اسید نوکلئیک غیرقابل برگشت ، عوامل بیماری زا از تکثیر و ایجاد عفونت ها جلوگیری می شود.

نور UV را می توان به 3 نوع اصلی طبقه بندی کرد: نور UV-A ، UV-B و UV-C. دو نوع اول توسط خورشید ساطع می شوند و برای انسان مضر هستند. آنها می توانند باعث سوختگی آفتاب ، حساسیت و سرطان پوست شوند. نوع سوم ، نور UV-C ، به انسان آسیب نمی رساند ، اما برای میکروارگانیسم های زنده کشنده است. در تصفیه کننده هوا برای از بین بردن میکروب ها و تصفیه هوا استفاده می شود.

لامپ های UV با استفاده کم تر می شوند. راندمان آنها به طور متوسط ​​سالانه 15٪ کاهش می یابد.

موارد استفاده از نور UV:

نور UV برای استریل کردن میکروب در مکانهای استریل مانند بیمارستانها استفاده می شود. این ماده معمولاً در سیستم های HVAC خانگی (گرمایش ، تهویه و تهویه هوا) خانگی و صنعتی استفاده می شود. این ماده تقریباً در هر صنعت اصلی از جمله داروسازی ، مراقبت های بهداشتی ، انرژی هسته ای ، میکروبیولوژی ، بیوتکنولوژی ، مواد غذایی و نوشیدنی و مواد شیمیایی نقش اصلی دارد.

مطالعات نشان داده اند که اشعه ماوراء بنفش در کنترل شیوع عفونت ها در بخش مراقبت های ویژه در بیمارستان ها بسیار مؤثر است. همچنین ثابت شده است که در مبارزه با آلودگی قارچی در واحدهای انتقال هوا بسیار مؤثر است. چراغ اشعه ماوراء بنفش برای آب و هوای مرطوب مناسب است زیرا با قالب می جنگد. همچنین بوی بد و VOC را کنترل می کند.

دستگاه تصفیه هوا یا یونیزه کننده یونی:

یونیزر هوا

یونیزر دستگاهی است که برای کنترل آلودگی هوا به انرژی الکترواستاتیک متکی است. از این ماده برای مقابله با گرد و غبار ، باکتریها ، دود سیگار و شوره های حیوان خانگی استفاده می شود. این ماده به طور فعال آلاینده های هوا را هدف قرار داده و با خنثی کردن آنها ، رشد آنها را مهار می کند.

چگونه یک یونیزر کار می کند:

یک یونیزر میلیون ها و میلیون ها یون با بار منفی به نام آنیون ها تولید می کند. این یونها آلاینده های هوا با بار مثبت مانند مولکول های گازی ، گرد و غبار ، گرده ، اسپور و باکتری ها را به خود جذب می کنند. آنها با آلاینده ها پیوند برقرار می کنند و سنگین شدن آن برای ماندن در هوا بسیار سنگین می شوند ، به زمین می افتند یا روی سطوح اطراف اتاق مستقر می شوند. زباله های مستقر شده سپس به دستگاه تصفیه هوا کشیده می شوند و با کمک صفحات مجموعه ای شارژ فیلتر می شوند. باقیمانده چسبیده به دیوارها ، کف و مبلمان را می توان از طریق جاروبرقی تمیز کرد.

موارد استفاده از یونیزر:

یونیزه ها معمولاً به عنوان دستگاه تصفیه هوا یونی فروخته می شوند. آنها در وسایل تمیز کننده هوا خانگی و تجاری ساخته شده اند. بیمارستان ها و آزمایشگاه های آسیب شناسی از فیلترهای هوای یونی برای مقابله با رشد باکتریها و بیماریهای مسری استفاده می کنند.

یکی دیگر از مزایای یونهای منفی این است که آنها احساس بهزیستی را ارتقا می بخشند. آنها به رفع استرس ، خستگی و افسردگی کمک می کنند. آنها خواب را بهتر می کنند و ما را در طول روز انرژی می دهند. یونهای منفی بطور طبیعی در مکانهایی رخ می دهند که هوا دائما در حالت آشفتگی قرار دارد. آنها به وفور در نزدیکی آبشارها ، دریاها ، اقیانوس ها ، نهرها و کوه ها یافت می شوند. یک دستگاه تصفیه هوا یونی این پدیده طبیعی را تکرار می کند و محیط خانه شما را با یون های منفی جوان سازی می کند.

فیلتر کاتالیزوری عکس:

یک فیلتر هوای کاتالیزوری هوا به یک واکنش شیمیایی به نام اکسیداسیون کاتالیزوری عکس یا PCO متکی است. در دستگاه های تصفیه هوا برای مقابله با آلودگی داخل خانه استفاده می شود. این ماده VOCs ، دودهای وسایل نقلیه ، دود پخت و پز و سایر ذرات ایجاد کننده آلرژی را از بین می برد.

چگونه یک فیلتر کاتالیزوری عکس کار می کند؟

در کاتالیز عکس ، یک کاتالیزور ، به طور معمول دی اکسید تیتانیوم ، در معرض نور اشعه ماوراء بنفش قرار می گیرد که منجر به اخراج الکترون ها از کاتالیزور می شود. این الکترون ها با رطوبت موجود در هوا واکنش نشان داده و مولکول های آب را به رادیکال های هیدروکسیل و اتم های هیدروژن تجزیه می کنند.

رادیکال های هیدروکسیل بسیار فرار و واکنش پذیر هستند. آنها با آلاینده های بزرگ مبتنی بر کربن واکنش نشان می دهند و آنها را به ترکیبات بی ضرر مانند دی اکسید کربن و آب تبدیل می کنند. به عبارت دیگر ، فیلتر بطور دائمی ترکیب شیمیایی آلاینده های آلی را تغییر می دهد و آنها را از ذرات مضر به بی ضرر تبدیل می کند.

استفاده از فیلتر کاتالیزوری عکس:

فیلترهای PCO در انواع سیستم تصفیه هوا مورد استفاده قرار می گیرند. آنها طیف گسترده ای از کاربردهای داخلی و صنعتی را دارند.

فیلتر الکترواستاتیک:

یک فیلتر الکترواستاتیک بر اساس اصل الکتریسیته ساکن استوار است. هنگامی که مولکول های هوا در برابر محیط فیلتر ساییده می شوند ، اصطکاک ایجاد می کند که باعث می شود آلاینده های هوا موجود در جریان هوا به فیلتر بچسبند.

فیلتر الکترواستاتیک چگونه کار می کند؟

فیلتر الکترواستاتیک یک الیاف با تشک چند لایه است. هنگامی که هوا از درون تشک عبور می کند ، از طریق اصطکاک بار الکترواستاتیک تولید می کند. این باعث می شود ذرات معلق به الیاف بچسبند و از هوا جدا شوند. گرد و غبار جمع شده در تشک قابل شستشو است و می توان از فیلتر استفاده مجدد کرد. فرکانس تمیز کردن توصیه شده هر 4 تا 6 هفته یکبار است.

موارد استفاده از فیلتر الکترواستاتیک:

فیلترهای الکترواستاتیک به طور گسترده ای در دستگاه های تصفیه هوا و تهویه هوا استفاده می شوند. آنها ظرفیت بازداشت ذرات 82 تا 94 درصد را دارند. آنها در ریشه کن کردن ذرات دارای بار مثبت مانند گرده ، اسپورهای قارچی ، کنه های گرد و غبار ، موهای حیوان خانگی و پرزها مؤثر هستند. یک فیلتر معمولی اگر خوب نگهداری شود می تواند سالها دوام بیاورد.

فیلتر نقره ای نانو:

فیلترهای نقره ای نانو برای مهار باکتریها استفاده می شوند. نقره به دلیل دارا بودن کیفیت ضد میکروبی شناخته شده است و فیلترهای نقره ای نانو در صورت نقره برای مقابله با رشد باکتریها از این کیفیت استفاده می کنند.

فیلتر نانو نقره چگونه کار می کند؟

یک فیلتر نانو نقره ، یون های نقره ای را که به باکتری ها حمله می کنند ، آزاد می کند و مانع از تولید آنها می شود ، آزاد می کند. همچنین اسپورهای قارچی ، گرده ، ویروس و ویروس ها را از بین می برد. از بروز عفونت ها ، آلرژی ها و کپک ها جلوگیری می کند.

موارد استفاده از فیلتر نانو نقره:

فیلترهای نقره ای نانو در دستگاه های تهویه مطبوع خانگی و تصفیه کننده هوا استفاده می شود. آنها می توانند تا 600 نوع مختلف باکتری را خنثی کنند. آنها میکروبهایی را که از فیلترهای دیگر دستگاه مانند HEPA و فیلترهای ضد میکروبی فرار می کنند ، می کشند.

فیلتر ضد باکتریایی:

فیلترهای هوا ضد باکتریایی میکروبهایی مانند باکتری ، ویروس ، اسپور و گرده را مهار می کنند. آنها برای کنترل شیوع میکروب ها و بیماری ها استفاده می شوند.

فیلتر ضد باکتریایی چگونه کار می کند؟

یک فیلتر ضد باکتریایی شامل یک شبکه متراکم از الیاف است که با یک ماده ضد میکروبی درمان می شود. الیاف برای تقویت راندمان تصفیه آنها بهم چسبیده و مش از نظر حرارتی به یک قاب فلزی چسبانده می شود تا از خستگی آن جلوگیری شود. هنگامی که هوا از طریق فیلتر حرکت می کند ، میکروارگانیسم های موجود در هوا در محیط فیلتر که ماده ضد میکروبی بر روی آنها عمل می کند ، حفظ می شوند و به طور دائم آنها را خنثی می کنند.

موارد استفاده از فیلتر ضد باکتریایی:

فیلترهای هوا ضد باکتریایی در سیستمهای HVAC ، کوره ها ، دستگاه های تصفیه هوا و سیستم های تهویه مطبوع اتومبیل بسیار مورد استفاده قرار می گیرند. آنها در مکانهای کاری استریل مانند بخش مراقبت های ویژه ، سالن های عملیاتی ، گیاهان دارویی و آزمایشگاه ها نصب می شوند. یک فیلتر ضد باکتری استاندارد 3 تا 6 ماه طول می کشد و پس از آن نیاز به تعویض دارد.

پیش فیلتر:

پیش فیلتر اولین فیلمی است که هوا هنگام ورود به دستگاه تصفیه هوا از طریق آن عبور می کند. این غربال اولیه را انجام می دهد و ذرات بزرگی مانند هوای انسان ، خز ، شوره حیوان خانگی ، گرده ، گرد و غبار و شن را از بین می برد. این ماده بیشتر با آلاینده های PM 10 مقابله می کند و از ورود آنها به فیلترهای داخلی ، گرانتر مانند HEPA جلوگیری می کند. پیش فیلتر باعث ماندگاری سایر فیلترهای موجود در دستگاه شده و راندمان دستگاه را حفظ می کند. این باعث می شود فیلترهای پیشرفته از گرفتگی درشت جلوگیری شود و به آنها در عملکرد بهینه ترین سطح کمک می کند.

موارد استفاده از پیش فیلتر:

پیش فیلترها کاربردهای متنوعی دارند. از آنجا که کار اصلی آنها حذف ذرات درشت است ، از آنها در برنامه هایی استفاده می شود که به دنبال بهبود کیفیت هوا هستند. از این رو ، آنها به طور معمول در دستگاه های تصفیه هوا ، جاروبرقی و تهویه هوا استفاده می شوند.

پیش فیلتر چگونه کار می کند؟

پیش فیلتر می تواند از فایبرگلاس ، پارچه یا کاغذ باشد. این معمولاً به صورت یک ورق است. بیشتر پیش فیلترها قابل شستشو و قابل استفاده مجدد هستند.

          2 نوع اصلی از پیش فیلتر وجود دارد:

فایبرگلاس فیلتر

فیلتر پلات شده

فایبرگلاس فیلتر:

از فیلترهای فایبرگلاس برای از بین بردن ضایعات بزرگ مانند پارچه ، شن ، گرد و غبار و موهای انسان و حیوان استفاده می شود. آنها فیلترهای هوا ارزان و یکبار مصرف هستند. آنها را می توان در فروشگاه ها و فروشگاه های سخت افزاری خریداری کرد.

فیلتر فایبرگلاس چگونه کار می کند؟

فیلترهای فایبرگلاس از شیشه چرخان ساخته شده و با توری فلزی تقویت شده اند. آنها دارای درجه MERV از 1 تا 4 هستند. آنها در مرحله اولیه تصفیه هوا ، گرد و غبار درشت را رهگیری می کنند. بیشتر فیلترهای فایبرگلاس طول عمر آنها 30 روز است. آنها باید به موقع تعویض شوند تا از جمع شدن گرد و غبار داخل خانه جلوگیری شود. عدم تعویض فیلتر فایبرگلاس اشباع شده می تواند منجر به مشکلات تنفسی و آلرژی شود.

استفاده از فیلترهای فایبرگلاس:

از فیلترهای فایبرگلاس در کوره های داخلی و تجاری و سیستم های HVAC استفاده می شود. آنها قبل از رسیدن به فیلترهای داخلی ، پیشرفته تر ، ذرات بزرگتر را متوقف می کنند.

فیلترهای پلیسه دار:

فیلترهای پلیسه دار نسخه پیشرفته تری از فیلترهای فایبرگلاس هستند. آنها یک پله از فیلترهای فایبرگلاس با مقاومت در برابر جریان هوا بالاتر هستند. آنها ذرات بیشتری را نسبت به فیلترهای فایبرگلاس به دام می اندازند و از فیلترهای داخلی محافظت می کنند.

فیلتر پلیسه دار چطور کار می کند؟

یک فیلتر چسباننده از فیلتر فایبرگلاس محکم تر است و شکافهای باریک تری بین الیاف وجود دارد. از ظرفیت پاک کننده گرد و غبار بیشتری برخوردار است اما با هزینه ای همراه است. این فشار بیشتری بر موتور دستگاه تصفیه وارد می کند و به تدریج بازده آن را با گذشت زمان کاهش می دهد. اگرچه در طرف روشن ، هوای نرم و تمیز تری داشته و خانه شما بدون گرد و غبار باقی می ماند. فیلترهای پلیسه دار با موفقیت از گرد و غبار ، پرپشت ، گل شور ، مو ، گرده و ماسه از هوای داخلی ردیابی می کنند. آنها در انواع قابل شستشو و یکبار مصرف موجود هستند.

استفاده از فیلترهای پلیسه دار:

فیلترهای هوای پلیسه دار در هر دو سیستم کوره و HVAC استفاده می شوند. آنها در واحدهای تصفیه هوا و تهویه هوا ساخته شده اند. آنها معمولاً دارای درجه MERV از 10 تا 13 هستند. اینها برای افرادی که آلرژی پوستی دارند و اختلالات تنفسی مانند آسم مناسب هستند. فیلترهای پلیسه دار گرانتر از فیلترهای فایبرگلاس هستند.